spot_img

Řidičům skončila povinnost mít na okně nálepky z STK

Kontrolní orgány je od 1. července již nevyžadují.

Nechte si posílat Ranní brífink SME na e-mail.
BRATISLAVA. Řidičům před pár lety zmizela z čelního skla slovenská dálniční známka, od 1. července 2021 skončili i nálepky ze stanic technické kontroly (STK).

Do platnosti totiž vstupuje novela zákona č. 106/2018 Sb. o provozu vozidel v silničním provozu. Schválení zrušení nálepek o absolvování emisní kontroly, technické kontroly i kontroly originality urychlil loni příchod korony.

Auta, které od 1. července 2021 projdou přes STK, již nedostanou nové nálepky a zároveň kontrolní orgány nebudou nálepky vyžadovat ani na ostatních autech.

Zaniká tedy povinnost mít tyto nálepky na čelním skle. Řidiči tak ušetří i při jeho případné výměně – když se čelní sklo poškodilo, na vyměněné museli jít opět nové nálepky.

Kartičky o absolvování emisní i technické kontroly zůstávají, rovněž protokol se standardní dokumentací.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Berete starší auto na STK? Na co si dát pozor
Čtěte
Provoz i vývoj Celostátního informačního systému technických kontrol (CIS TK) má na starosti Technická technická kontroly vozidel (TESTEK).

Přístup do online systému měli doposud stanice technické kontroly zdarma, jeho vývoj a provoz byl hrazena právě z nálepek.

„Díky nálepkám byl přístup do systému a jeho používání dosud pro STK zdarma, všechny náklady byly hrazeny z výnosu z prodeje kontrolních nálepek provozovatelem STK. Od 1. 7. 2021 se situace mění, protože se nálepky ruší, zápis kontroly do systému se bude zpoplatňovat přímo, „uvádí TESTEK.

Zároveň dojde i ke snížení nákladů na byrokracii s nálepkami. Podle výpočtů TESTEK-u by nový systém při počtu technických kontrol provedených v minulém roce ušetřil 742 086,69 eura. Při jedné technické kontrole dochází ke snížení nákladů o 0,51 až 0,61 eura, s podobným snížením se počítá i při emisní kontrole.

Zjednodušení administrativy vítá i Národní asociace STK. „Zrychlí se i celkový průběh těchto kontrol. V neposlední řadě je třeba uvést, že povinnost vydávat kontrolní nálepku je nad rámec požadavků EU,“ uvádí Národní asociace STK na svém webu.

Veřejně dostupná možnost ověřit si zdarma platnost emisní kontroly je na stránce S-EKA a technické kontroly přímo na stránce TESTEK-u, kde stačí zadat evidenční číslo nebo VIN číslo auta.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články