Za jakých podmínek vám mohou policisté zadržet řidičský průkaz?

8
Policista vám uložil blokovou pokutu, ale vy si nejste jistý, zda oprávněně? Může vám vzít doklady?

05.10.2021 06:00 policie, policista, pokuta, kontrola, Foto: Ivan Majerský, Pravda
Ilustrační foto.
Blokové řízení je zjednodušenou a zkrácenou formou přestupkového řízení. Je to v podstatě dohoda o vině a sankci mezi orgánem veřejné moci, tedy policistům, a osobou obviněnou z daného přestupku.

Na to, aby určitý protiprávní skutek mohl být projednán v blokovém řízení je třeba, aby byly kumulativní (t. J. Najednou) splněny tři zákonné podmínky:

Spolehlivé a objektivní zjištění skutkových okolností, t. j. jednoduché a neodůvodněné konstatování policistu o údajné protiprávní činnosti řidiče není dostačující pro splnění této podmínky.
Souhlas obviněné osoby se zaplacením pokuty – v žádném případě nemáte povinnost podrobit se blokovém řízení.
Souhlas obviněného zaplatit pokutu „na místě“ je v podstatě uznáním skutkových okolností, tvrzených policistům, jakož i souhlas s právní kvalifikací daného skutku a policistům určenou výškou pokuty za spáchaný přestupek.
policie
ČTĚTE AJ
Smíte nahrávat policistu ve službě na mobil? Musí s tím souhlasit?

Nejde o návrhový přestupek (tedy takový, při kterém může navrhovatel svůj návrh vzít zpět, což vyústí do zastavení správního řízení). Na úseku silniční dopravy se většinou lze setkat s přestupky, které se projednají z úřední povinnosti policistů (tedy bez návrhu). K jedinému návrhových přestupku na tomto úseku dojde tehdy, pokud někdo poruší obecně závazný právní předpis o bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, v jehož důsledku vznikne dopravní nehoda, při níž jinému ublíží na zdraví nebo jinému způsobí škodu na majetku.

Get in Touch

Další články autora

Hvězdy míří do Pekingu

4Čas se krátí, napětí fanoušků roste. Michal Bakaj 08.10.2021 09:00 SR Košice MS2019 Hokej A Slovensko Foto: TASR, Martin BaumannNa snímku hokejisté Slovenska na MS...

Zdravil se s Messim, trénoval s Fatimem. Posila Michalovců chce titul

Novou posilou slovenského fotbalového klubu MFK Zemplín Michalovce se stal Španěl Brian Peňa Perez-Vico. TASR 08.10.2021 10:49 Michalovce Foto: TASR, Roman HancHráči MFK Zemplín Michalovce.Devatenáctiletý...

Rusové si říkají o katastrofu. Trenér a kapitán se nemají rádi

Ruská média počítají ztráty, které utrpěla sborná před utkáním se Slovensku. Deník Sport-Expres dokonce složil celou jedenáctku z fotbalistů, kteří vypadli aktuálně z nominace. Michal...

Reklama

Nejnovější články