Dům, který levituje a rozkročil se přes dva pozemky

Moderní, stylově čistý, zděný a ve velké míře zasklený dům s plochou střechou … Takovou představu měl mladý manželský pár se dvěma dětmi o svém novém bydlení na předměstí jihočeského Tábora. Zadání, jak by měl dům vypadat, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nejen slyšel, ale zásobovaly ho i fotografiemi z procházek či z internetu.

Výsledkem je „jednoduchý“ dvoupodlažní cihlový dům ze systému HELUZ FAMILY, který se rozkročil přes dva pozemky a také díky maximálně prosklenému přízemí a svažitém pozemku opticky téměř levituje nad krajinou. I zasklené zábradlí s minimem rušivých předělů na horním patře pomáhá naplnit název těchto končin – říká se jim Krásná vyhlídka podle stejnojmenné ulice.

Rodinný dům v Táboře
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

„Máme nádherný výhled na město Tábor, každý, kdo k nám přijde, ho obdivuje. Máme tím směrem otočený dům a výhledy by se již neměly měnit, jsme na kraji zástavby a dále by se již nemělo pokračovat, „chválí si lokalitu investor. Původně stavět nechtěl, měl v úmyslu koupit hotový dům, nakonec byl rád, že si mohli dopřát bydlení podle svých představ.

Rodinný dům v Táboře
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Mírně svažitý pozemek o rozloze téměř 2 500 m2 vznikl spojením dvou sousedních parcel. „Pozemky se prodávaly dva, přes ten větší jde elektrické vedení a dům by se musel natlačit na kraj, tak jsme raději koupili i menší sousední pozemek a spojili je. Nyní máme dostatek místa na terasu i bazén, „pokračuje investor. Dvoupodlažní rodinný dům má tvar zalomeného obdélníku s předsazeným horním patrem a plochými střechami, jednoduchý vzhled objektu dotváří bílá fasáda částečně obložena lomovým kamenem. Dispozičně je dům koncipován jako 5 + kk se společenskou částí v přízemí, tvoří ji prostorný obývací pokoj s kuchyní. Soukromé zázemí je na patře (ložnice, pracovna, dva dětské pokoje a posilovna).

Rodinný dům v Táboře
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Dům je postaven z jednovrstvého zdiva HELUZ FAMILY 50 ai vnitřní příčky jsou cihlové – vnitřní nosné stěny jsou z broušených cihel HELUZ 20, nenosné příčky zase z cihel HELUZ 14 a 11,5. „Investor požadoval nezateplený objekt s velmi nízkou energetickou náročností,“ zdůvodňuje projektant Ing. Lukáš Návara volbu systému HELUZ FAMILY 50 se součinitelem prostupu tepla na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W / m2K). . Tyto hodnoty dosahují cihly HELUZ FAMILY šířky 500 mm bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení. Výstavba tak probíhá rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie. „Architekt, projektant ani známí, kteří se ve stavebnictví pohybují, neviděli na dřevostavbě žádné výhody, tak jsme se rozhodli pro cihlový dům. Ani v letních vedrech se dům nepřehříval, bylo tu příjemně, a to nemáme klimatizaci ani rekuperaci, „hodnotí po prvním letu investor. Přispěla k tomu i orientace zasklené fasády s posuvnými HS portály a s izolačními trojskly na sever.

Get in Touch

Další články autora

Hvězdy míří do Pekingu

4Čas se krátí, napětí fanoušků roste. Michal Bakaj 08.10.2021 09:00 SR Košice MS2019 Hokej A Slovensko Foto: TASR, Martin BaumannNa snímku hokejisté Slovenska na MS...

Zdravil se s Messim, trénoval s Fatimem. Posila Michalovců chce titul

Novou posilou slovenského fotbalového klubu MFK Zemplín Michalovce se stal Španěl Brian Peňa Perez-Vico. TASR 08.10.2021 10:49 Michalovce Foto: TASR, Roman HancHráči MFK Zemplín Michalovce.Devatenáctiletý...

Rusové si říkají o katastrofu. Trenér a kapitán se nemají rádi

Ruská média počítají ztráty, které utrpěla sborná před utkáním se Slovensku. Deník Sport-Expres dokonce složil celou jedenáctku z fotbalistů, kteří vypadli aktuálně z nominace. Michal...

Reklama

Nejnovější články