Manželé roky toužili po dřevostavbě uprostřed Vysočiny s výhledy na okolní krajinu. Nechtěli se spěchat, potřebovali vše do posledního detailu důsledně promyslet. Zvolili si tvar domu do písmene U, který poskytuje mnoho výhod, včetně ochrany soukromí a úsporného efektu.
Rodinný dům v české Vysočině skládá ze tří celků, které autorka projektu naskládané kolem jádra. Tímto jádrem je atrium s částečně krytou terasou a odrostlých zelení, která tvoří srdce domu. Hlavní část stavby je řešena jako dvoupodlažní domek se sedlovou střechou. Nachází se zde denní zóna. V přízemí je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, na kterou přímo navazuje víceúrovňová venkovní dřevěná terasa s posezením.
dřevostavba na Vysočině
Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz
Dvoupodlažní denní zóna
Spodní podlaží s denní zónou sleduje svažitost pozemku – je rozděleno na dvě výškové úrovně. Prostor nad jídelnou se otevírá do horního podlaží, ze kterého přichází do interiéru další dávka přirozeného světla. Na druhém podlaží denního domku je prostorná pracovna, která může sloužit také jako pokoj pro hosty.
Přečtěte si také
Dřevěná stavba roku 2020? Stala se jí tato nízkoenergetická dřevostavba s osmi druhy dřeva
Na denní část stavby navazuje jednopodlažní hmota s plochou střechou. Je orientovaná rovnoběžně s cestou a nachází se v ní servisní část. Na vstupní straně vytváří střecha přesah, a tak kryje vstup do domu a do garáže. Přesah střehu na opačné straně (směrem k patiu) vytváří velkorysý krytý venkovní obytný prostor.
dřevostavba na Vysočině
Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz
Minimalistická noční část je nejníže
Třetí hmotou, která dotváří půdorys ve tvaru písmene U, je tichá noční část. Je o úroveň níže od obou ostatních částí domu a najdete v ní ložnice s hygienickým zázemím. Nachází se oproti denní zóny. Řešení noční části je střízlivé, minimalistické, s plochou zelenou střechou bez přesahů.
dřevostavba na Vysočině
Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz
Patio má tři výškové úrovně
Podobně jako dům, i venkovní patio mezi hmotami stavby autorka projektu rozčlenila na tři výškové úrovně pokryté dřevem. Schody mezi nimi jsou také dřevěné. Zeď nejvyšší umístěné terasy navazující na vnitřní jídelna je obložený kamenem, který spolu s dřevem vytváří harmonickou kombinaci.
dřevostavba na Vysočině
Zdroj: Martin Zeman – www.DAtelier.cz
„Nejdůležitějším prvkem patia je prostor pro odrostlé zeleň, která v horkých měsících stínu a vytváří příjemné mikroklima. Je hlavním motivem dřevostavby, viditelným ze všech prostor, „vysvětluje Irena Truhlářová.
https://superbydleni.cz/zizkov-je-velmi-atraktivnim-mistem-pro-rodinny-zivot/
https://domacnostastyl.cz/a-t-fornax-vam-s-gastro-vybavenim-pomuze/
https://rezidencnibydleni.cz/hypoteky-preklenovaci-uvery-stavebni-sporeni-jak-zacit-bydlet/