spot_img

Ovlivní při cestování na dovolenou očkování i pokles příjmu

V důsledku poklesu příjmu letos polovina ze Slováků nepůjde na letní dovolenou. Naopak více cestovat se kvůli očkování chystají dvě pětiny populace.

Pro téměř 8 z 10 lidí je možnost znovu vycestovat jednou z pěti hlavních motivací ve prospěch očkování proti COVID-19. Vyplývá to z průzkumu agentury 2Muse pro 365.bank.

„Lidé, kteří jsou nakloněni dát se očkovat, si vakcinaci spojují se svobodou, ale i lepšími pracovními možnostmi, nastartováním ekonomiky či možností začít znovu cestovat. Zdá se však, že polovina Slováků letošní dovolenou odloží na později, když se zlepší jejich finanční situace, „uvedla PR manažerka banky Linda Valko Gáliková.

Svou peněžní rezervu podle ní mnozí využili na vykrytí poklesu nebo úplného výpadku příjmů spojeného s pandemií, na dovolenou jim tak již nezůstávají finance navíc.

Podle průzkumu musel sáhnout na své úspory v průměru každý druhý člověk. Ochota dát se očkovat se zhoršující se finanční situací klesá. Více než třetina těch, kteří jsou na tom nejhůře, se ohrazuje proti očkování. Naopak 40% těch, kteří hodnotí svou aktuální situaci dobře, se k vakcinaci přiklání.

Koronakríza ztížila fungování a snížila příjmy i podnikatelům či samotným hotely. Podle údajů Statistického úřadu SR bylo v dubnu tohoto roku v Slovenské hotelech a penzionech ubytovaných 50.000 hosty, zatímco v dubnu 2019 to bylo 442 000 návštěvníků. Jde tedy o pokles o 89%.

„V meziročním srovnání jsou údaje zkreslené nízkou srovnávací bází. Oproti loňskému dubnu se počet rekreantů během letošního dubna výrazně zvýšil, až 7,5-násobně. Není to ale způsobeno takovým velkým přílivem turistů, ale tím, že před rokem bylo ubytování v hotelích a penzionech kvůli pandemii v podstatě nemožné, „vysvětlila analytička banky Jana Glasová.

V dubnu tohoto roku tvořily návštěvnost hotelů především domácí turisté. Jejich podíl činil 86% ze všech ubytovaných hostů. Slováků bylo tedy přibližně 43 000 a rekreantů ze zahraničí 7000.

Podle Glasovej by měly být přitom v letních měsících čísla za cestovní ruch pozitivnější, neboť od dubna už dochází k uvolňování protipandemických opatření a opět se otevírají možnosti pro cestování.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články