Stavebníci pocítili dopady pandemie velmi tvrdě. Ceny stavebních materiálů vystřelili do hvězdných výšin a odborníci odhadují, že stavba domu se nyní může v průměru prodražit o 10 až 25 procent. Pokud však investujete do obnovy domu správně, získáte zdravější, hodnotnější domů a budete méně platit za energie.
jk, Pravda 05.10.2021 10:00 počítání, přemýšlení, energie, rekonstrukce, … Foto: Shutterstock
Při obnově domu nepodceňujte detaily.
Ceny jako příležitost ušetřit
Stouply ceny všech výrobních materiálů, některých dokonce až o sto procent. Příkladem jsou výrobky ze dřeva a následně ceny desek, hranolů či lepených nosníků. Podle Petra Zemaník ze Svazu zpracovatelů dřeva SR může za to i neustále se zvyšující poptávku po dřevě z Evropy v Číně i v zámoří. O 60 až 90 procent narostly například ceny plastů, zejména polystyrenu a minerální vaty, což prodraží nákupy stěnových panelů, plastových oken i potrubí.
V duchu hesla – Vše zlé je pro něco dobré a také ověřeného – Krize je příležitost najít nové řešení, se ještě více než jindy dostávají do popředí způsoby, jak při stavbě a rekonstrukci bytu a domu ušetřit a využít všechny způsoby, jak racionálně naložit se zdroji . Odborníci například upozorňují, že stavebnictví v Evropě vyprodukuje zhruba třicet procent celkového odpadu, zejména takového, který vzniká při rekonstrukcích a výstavbě nových budov. U nás se recykluje jen kolem dvacet až třicet procent stavebního materiálu, přitom stavební suť z bouracích a demoličních prací je možné opakovaně, až z devadesáti procent využít a může plnohodnotně nahradit přírodní materiály.
V záplavě ne zrovna optimistických zpráv alespoň trochu optimismu. Prezident Svazu stavebních podnikatelů Slovenska Pavel Kováčik předpokládá, že v závěru tohoto roku by se ceny mohly zastabilizovať a začátkem příštího roku by některé stavební komponenty mohli o 20 až 30 procent zlevnit.
rodina, dům, zahrada, radost, bydlení
ČTĚTE AJ
Každý chce bydlet zdravě
Bydlet můžete lépe a levněji
Smysluplná a efektivní rekonstrukce domu se neobejde bez jasného plánu a projektu. „Při obnově domu trvejte na dořešení všech detailů ještě v projektové fázi. Často se například zapomíná na zdánlivé maličkosti, jako jsou netěsnosti staveb nebo přiléhajících konstrukcí a jejich napojení, přičemž přes ně dochází k největším únikům tepla, „říká Branislav Augustin ze Sika Slovensko.
Připomíná, že mezi klíčové investice při rodinných a obytných domech patří obnova fasády včetně zateplení, oprava střechy a sanace izolací. „Výrazně přispějí ke snížení nákladů na energie – na topení, chlazení – a zlepší nejen komfort bydlení, ale i kvalitu vnitřního prostředí. Ve správně obnoveném domě je méně vlhkosti, tedy i plísní a spór, méně prachu, hluku a můžete v něm bydlet příjemně celé další roky, „dodává.
Minimalizujte tepelné ztráty
Náklady na vytápění a v posledních letech i na chlazení ročně „spolknou“ domácnostem okolo 70% veškerých výdajů na energie. Při obnově obytného domu proto myslete na minimalizaci tepelných ztrát. Malou regulaci dosáhnete i správným větráním, ale zásadní pouze vhodnou sanací fasády a odstraněním tepelných mostů. Přes ně v zimě zbytečně uniká teplo, v létě zase proniká dovnitř horký vzduch.
K tepelným ztrátám dochází vždy, i v novostavbách, přes obvodové povrchy. V zimě předávají stěny a zdi teplo okolí, v létě ho naopak do sebe absorbují.
Kolik tepla „pustí“, resp. přijmou, závisí na vlastnostech materiálů, které jsou na fasádě použity, důležitá je i tloušťka konstrukce. Při obnově vybírejte tepelněizolační materiály, které mají co nejvyšší hodnotu tepelného odporu – R. Tloušťku konstrukce lze zvětšit zateplením.
zateplení, izolace
ČTĚTE VÍCE
Úsporný dům chce optimální obal. Získejte bydlení, ve kterém se budete cítit výborně
Nepěstujte plesnivé květiny
Důležité je, aby byly zateplované stěny skutečně suché. „Někdy bývají navlhlé vodou a solemi ze země i zdi novostavby. Zateplovat se však může pouze suchý a čistý podklad, „upozorňuje B. Augustin. Jinak vám už o tři roky na fasádě „rozkvetou“ květiny z mikroorganismů a plísní, zdivo se poškozuje, puká a praská. Odstranit vlhkost ze zdiva pomůže systém sanačních omítek, například SikaMur.
„Častou chybou při zateplování bývá i nesprávná tloušťka izolační vrstvy, nedodržení technologických postupů při lepení izolačních desek, nesprávné kotvení či nevhodný výběr fasádní barvy. Je třeba si uvědomit, že tmavá do sebe absorbuje více tepla, proto je třeba přizpůsobit tomu ostatní materiály v systému, „připomíná odborník.
Fasáda musí spolupracovat
Na obnovu fasády se dají použít fasádní nátěry, různé šlechtěné minerální omítky nebo tenkovrstvé probarvené omítky. Volba závisí v první řadě na tom, jak je fasáda členěna, jakou má mít strukturu a v neposlední řadě i od požadovaného finálního vzhledu, vysvětluje produktová manažerka Martina Huková. bez ohled
https://zivebydleni.eu/chcete-mit-lepsi-naladu-a-vice-energie-staci-zmenit-par-veci-u-vas-doma-a-pujde-to/
https://rezidencnibydleni.cz/hrabos-maly-hlodavec-s-velkym-vlivem-na-ekosystem/
https://bajecnebydleni.cz/srovnani-vypinacu-a-zasuvek-abb-tango-vs-abb-swing/